Çağla Daş

Çağla Daş (1987), sanatın ve tasarımın bir arada sunulacağı bir platform oluşturma hayalinin ilk adımını Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak attı. 2010 senesinde lisans eğitimini derece ile tamamlamasının ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Eğitim hayatı süresince, yurt içi ve yurt dışında bir çok seminer ve atölye çalışmasına katılmasının yanısıra kentler ve mimarlık konularında çeşitli tezler yayınladı.

Eğitimi sırasında çalışma hayatına atılan Daş, eğitimini tamamlamasının ardından çeşitli ofislerde çalışmaya devam ederek deneyim kazandıktan sonra, 2012 senesinde Archive’ı kurmuştur. İki sene süresince mobilya, aydınlatma ve aksesuar galerisi olarak hizmet veren Archive 2014 senesinde, iç mimarlık ve mimari departmanları bünyesine katarak büyümüştür. Şuanda ise ev tekstili, takı, giyim gibi ürün kategorilerinede yer vererek tasarımın her alanına el atmış ve bunu bünyesinde düzenlenen workshoplar ile destekleyip, tasarımı sadece sunan değil aynı zamanda deneyimleten bir konsepte ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Analizci, detaycı ve yenilikçi bir mimar olan Daş’ın hayali ile başlayan Archive bugün bir ürün galerisi olmanın ötesinde, mimarlık, sanat ve çağdaş etkinliklerin bir arada bulunduğu bir interaktif ofis olarak, bir ilke imza atmıştır ve tasarıma dünya çapında izler bırakmak amacı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Çağla Daş