Aheste Pera

TÜR

Restaurant

TASARIM

Archive+LAB

YER

İstanbul, Turkey

ALAN

80 m²

MÜŞTERİ

Aheste

DURUM

Geliştiriliyor

Aheste, ilk şubesi 2013 senesinde Galata’nın en meşhur sokağı olan Serdar-ı Ekrem’de açılan ve kısa zamanda şehrin gözdesi haline gelmiş modern meze restoranı. İkinci şubesi olarak açılacak olan Aheste Pera, İstanbul’un en tarihi caddelerinden biri olan Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanıyor. Meşrutiyet Caddesi, 16. Yüzyıldan bu yana ev sahipliği yaptığı konsolosluklar ve sefaretlerle diplomasiye ve beynelmilel kullanıcı trafiğine sahne olmuştur. 1800 ‘lerin sonunda Büyük Londra ve Pera Palas otellerinin de bu caddede konumlanması, bölgede peş peşe meşhur ve tarihi otellerin açılmasına, bu sirkülasyonun ve tarihi değerinin artmasına sebep olmuştur.

Archive+LAB tarafından tasarlanan Aheste Pera’nın iç dekorasyonu konumlandığı bölgenin tarihi yapısına yapılan göndermelerin modern mimariyle sentezlenmesiyle hayata geçti. Bulunduğu binanın, ateş tuğlası duvarları gibi yapısal özelliklerinin ortaya çıkarıldığı projede, organik formlarda kullanılan pirinç modüller öne çıkıyor. Modüller aynı zamanda tarihi mekanın içinde modern bir kabuk işlevi de görüyor. Restoranın ateş tuğlası duvarlarında hayat bulan ve barı saran üç boyutlu pirinç modüle, mekanın farklı detaylarında ve sabit mobilyalarında da gönderme yapılıyor. 

Mekanın aydınlatması da göze çarpan detaylardan, Archive+LAB ‘in ürün tasarımı tarafından yaratılan oval formdaki ahşap sarkıt aydınlatmaların, sedir oturumlar üzerinde bulunan pirinç sarkıtlar ve gizli aydınlatmalarla birleşmesiyle sıcak ve dinamik bir ortam yaratılıyor.

Restoranın iki duvarına boydan boya yapılan duvar sanatı, binanın tarihi yapısı ile modern mimari arasındaki ilişkiye yapılan diğer bir gönderme. Tarihi yapının ve modern dokunuşlarının dengeli oranlarda sentezlendiği mekan kullanıcılarına, sanat, tasarım ve lezzetin üst noktalarda bütünleştiği bir restoran deneyimi sunuyor.