Archive Ofis

TÜR

Tasarım Ofisi

TASARIM

Archive+LAB

YER

Istanbul, Turkey

ALAN

400 m²

MÜŞTERİ

Archive

DURUM

Tamamlandı

Archive’ın merkez ofisi, İstanbul’un tarih ve kültür bakımından en zengin semtlerinden biri olan Galata’nın en meşhur sokağı Serdar-ı Ekrem ‘de konumlanıyor. Ofisin özelliği, Türkiye’nin ilk interaktif mimarlık ofisi olması. Archive, mimari- iç mimari tasarım ve projelendirme, modelleme, ürün tasarımı, satın alma ve muhasebe departmanlarını barındırmanın yanı sıra İtalyan ağırlıklı yurtdışı çözüm ortaklarına ve Archive+LAB ürün tasarımı departmanına ait mobilya ve aksesuarların sergilendiği bir galeriye sahiptir.

Archive’ı interaktif bir ofis haline getiren diğer bir özellik ise girişte bulunan büyük kahve barı. Misafirlerini ana girişte karşılayan kahve barı aynı zamanda butik bir kafe olarak işlev görüyor. Büyük toplantıların da bu bölümde yapılıyor olması barın çok yönlü özelliklerinden.

400 metrekarelik alana ve iki girişe sahip olan ofis 4 ana bölümden oluşuyor. Aksesuar, mobilya, cafe-kahve barı ve ofis bölümleri. Ofis, misafirlerinin ve çalışanlarının rahat kullanımına yönelik tasarlandı. Satın alma ve muhasebe departmanları ofisin arka bölümünde yer alırken, mimari tasarım-projelendirme, ürün tasarımı ve modelleme departmanları ile yönetim ofisi galeri ile iç içe konumlanıyor. Bu konumlanmanın temelinde şirketin insanlarla olan sıcak iletişimden beslenme felsefesi bulunuyor.

Galeri alanı, aksesuar ve mobilya bölümleri ile ikiye ayrılıyor. Aksesuar bölümüne ofisin ikinci girişinden ulaşılabilirken mobilya bölümü ile de bir ara geçişi bulunuyor. Mobilya bölümü senenin belirli zamanlarında partilere, aktivitelere ve sergilere ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle sirkülasyona uygun olarak tasarlandı.

Ofisin mimarisinde bölücü elemanlara yer verilmemesi ve yüksek tavanları, genişlik hissinin tüm mekana yayılmasını sağlıyor. Ana duvarlarda kullanılan klasik çıtalar Galata’da izlerine sık sık rastalanan Avrupa mimarisine gönderme yapıyor. Modern mimariden ve sadelikten ilham alan ofisin dekorasyonunda ağır basan renk aynı zamanda Archive’ın kurumsal rengi olan petrol grisi. Bu seçimin temel sebebi sergilenen ürünlerin öne çıkarılmasının yanı sıra şirketin kurumsal kimliğine radikal bir gönderme yapılması.

2012 senesinden bu yana hizmet veren Archive ve Archive+LAB çalışmalarına bu interaktif ofiste devam ederken, misafir ve kullanıcılarına sıra dışı bir mimari ofis-galeri deneyimi sunuyor.