Gym & Tonic

TÜR

Spor Tesisi

TASARIM

Archive+LAB

YER

Istanbul, Turkey

ALAN

260 m²

MÜŞTERİ

Özel Kişi

DURUM

Geliştiriliyor

Gym & Tonic; İstanbul’un en popüler ve kaliteli semtlerinden biri olan Nişantaşı’nda, semtin en şık sokağı olan Atiye Sokak’ta yer alıyor. Butik spor salonu anlayışına yepyeni bir konsept getirmek için yaratılan Gym & Tonic, sıradan spor salonu tasarımlarından çıkarak müşterilerine elegan bir spor salonu deneyimi sunuyor. Gym & Tonic sıra dışı tasarımı, müşterilerine sunduğu butik ve lüks hizmet anlayışı ile, spor salonları arasında öncü konumda bulunuyor.

Tasarım ve projelendirilmesi Archive+LAB tarafından yapılan Gym&Tonic klasik İngiliz mimarisinin post modern anlayışla yorumlanmasıyla tasarlandı. Beyaz tonların, ahşap ve bronz tonlarla uyumlu birleşimi ve doğru aydınlatma ile ince ve uzun bir binada konumlanan spor salonunda geniş ve ferah bir atmosfer yaratılıyor.

İki kattan oluşan projede giriş katı; resepsiyon ve karşılama, vitamin bar, kardiyo, ağırlık ekipmanları ve stüdyo alanlarından oluşuyor. Özel üretim mermer karşılama bankosunun arkasındaki bronz duvar modülünün parçalanmış ve dağılmış görünümü bir spor salonunun olmazsa olmazı dinamizm ve hareket olgularına gönderme yapıyor. Giriş alanında başlayan ve ağırlık ekipmanlarının bulunduğu alana kadar kırılarak devam eden açılı tavan da mekana dinamizm hissini veren bir diğer eleman. Kardiyo ve ağırlık ekipmanlarının bulunduğu alanda düz ayna yerine bronz ayna kullanımı salonun butik ve elegan felsefesini yansıtıyor. Aynı bölümde bulunan katmanlı özel üretim tavan son katmanı üzerinde bulunan çıtalar ile klasik İngiliz mimarisinden izler taşıyor.

Stüdyo alanına, Gym&Tonic ‘in kurumsal logolarının birleşimi ile yaratılan desenin işlendiği kayar, cam kapıdan geçiliyor. Farklı aktivitelere uygun olarak tasarlanan stüdyoyu tanımlayan en güçlü mimari eleman, asimetrik ahşap kabuk. Doğal bambu kaplama malzemesi ile tasarlanan kabuk makanı basmakalıp stüdyo hissinden kurtararak sıcaklık katıyor.

Bay ve bayan soyunma odalarının konumlandığı bodrum katı, kullanılan malzemeler ve mimari detaylar ile olağan soyunma odası görünümünden çıkarak kullanıcılarına elegan bir deneyim sunuyor. Eğimli bronz aynalar, özel üretim soyunma dolapları, asimetrik tavan sistemleri ve özel üretim lavabo üniteleri bu katın öne çıkan detaylarından. Her iki katta da havalandırma elemanı olarak işlev gören özel üretim bronz menfezler ise Gym&Tonic ‘in en çarpıcı detaylarından.