Gym & Tonic Spa

TÜR

Spa & Pilates Stüdyo

TASARIM

Archive+LAB

YER

Istanbul, Türkiye

ALAN

130 m²

MÜŞTERİ

Özel Kişi

DURUM

Geliştiriliyor

Tasarım ve projelendirmesi Archive+LAB tarafından yapılan Gym & Tonic Spa, Nişantaşı’nda, semtin en popüler sokağı olan Atiye Sokak’ta konumlanıyor. Tasarımında post modernizmin yanı sıra uzak doğu felsefelerinden ilham alınan spa, giriş-karşılama alanı, pilates stüdyosu, masaj odaları, dinlenme alanı ve buhar odalarından oluşuyor.

Mekansal algının post modern yorumla kırılması fikriyle asimetrik ve eğimli formlarla tasarlanan duvarlarda yer yer kullanılan bambu ahşap kaplamalar, aşina olduğumuz spa malzemelerinden referans alırken mekanın formunu daha okunur hale getiriyor.

Pilates stüdyosu, kullanıcılarını spanın girişinde karşılıyor. İki alt katta bulunan Gym & Tonic spor salonunun bir parçası niteliğinde olan pilates stüdyosunun giriş cephesi spor salonunda alınan elegan ve butik tasarım kararlarıyla özel üretim, parçalı ve eğrisel bronz camdan oluşuyor. Parametrik çizgilerden ilham alınarak tasarlanan karşılama bankosu, mekanın yenilikçi mimari öğelerinden biri.

Uzak doğu felsefelerinden esinlenerek açık tonların ve ahşabın yer yer kullanıldığı masaj odalarının tavanlarına siyah fon üzerine uygulanan fiber optik aydınlatma sistemi, loş bir gökyüzü hissi yaratıyor. Eğrisel formlara sahip duvarlarla aynı formda ve duvarlardan koparılmadan özel olarak üretilen lavabo üniteleri, yer kaybına engel olurken mimarinin bütünlük ve devamlılık terminolojilerine göndermeler yapıyor.