Ulus House

TÜR

Özel Rezidans

TASARIM

Archive+LAB

YER

Istanbul, Turkey

ALAN

170 m²

MÜŞTERİ

Özel Kişi

DURUM

Tamamlandı

Tasarımı, projelendirmesi ve uygulaması Archive+LAB tarafından yapılan, İstanbul’un en merkezi semtlerinden biri olan Ulus’ta konumlanan bu şehir evi, şehrin hızlı ve kaotik enerjisine tezat olarak tasarlandı. 1950’lerin Fransız mimarisine ait izler taşıyan, eski hali tamamen soyularak yeniden tasarlanan daire, modern mimarinin sadelik ve yalınlık prensiplerinden ilham alıyor.

Dairenin yeni tasarımı, binanın ön ve arka cephelerinden gelen gün ışığının tüm dairede homojen bir şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor. Projede kullanılan malzeme ve renk tonları, evin yeni sahiplerinin sakin ve huzurlu enerjilerine uygun olarak seçildi. Eve hakim olan beyaz tonların, bej tonlardaki traverten ve koyu damarlı beyaz mermer ile ustaca kurgulanmasıyla mekanlara sıcaklık katılıyor. Yer yer kullanılan pirinç, boyalı cam ve bronz ayna malzemeleri evin tamamında elegan ve maskülen bir atmosfer yaratıyor.

Malzeme değişse de formlarını kaybetmeyen mekanlar arası geçişler, evin enerjisine gönderme yaparak devamlılığı sembolize ediyor. Bu devamlık hissini tamamlayan diğer bir unsur ise dairenin tamamında kullanılan zemin ve tavan koparmaları. Uygulaması üstün işçiliklerle tamamlanan projenin kusursuz ince detayları dikkat çekiyor.

Evin sabit mobilyaları ve masaları Archive+LAB ürün tasarımı departmanının elinden çıkarken hareketli mobilyalar Archive ‘ın İtalyan ve İskandinav çözüm ortakları tarafından sağlandı. Salonda konumlanan Magis – Cyborg “sandalyeler”, Henge “L koltuk”, Magis – Traffic “daybed” ve Delightfull – Ike “sarkıt aydınlatma” öne çıkan parçalardan.